|
Warto zauważyć, że gry jako takie są tak stare, jak sama cywilizacja ludzka. Na przykład w dobrze mi znane szachy grano na terenie współczesnej Persji już w VI wieku. Jeśli chodzi o podstawowe zasady określające, czy coś jest grą, może być nam trudno odróżnić monopolistyczną grę planszową, grę w piłkę nożną i Starcraft World Cup, a także automaty barowe https://www.turek.net.pl/rozmaitosci/31339-jak-gry-staly-sie-spolecznym-kolem-ratunkowym
Wszystkie podane przykłady mają dobrze zdefiniowane, arbitralne zasady i pozwalają graczom rywalizować ze sobą w dyscyplinie, która pozwala obiektywnie określić, kto wygrywa, a kto przegrywa, a dokładnie tego chcą miłośnicy sportowych emocji.
Oczywiście nie wszystkie gry komputerowe spełniają wymagania pełnoprawnej dyscypliny sportowej, w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Branża gier komputerowych jest dość trudna do zdefiniowania i łączy w sobie wszystkie inne elementy popularnych mediów. Gry pozwalają nam wsłuchać się w ścieżkę dźwiękową, a to często cecha sama w sobie, cieszyć się atmosferą i oprawą graficzną, w wielu przypadkach kinową, odgrywać rolę w wirtualnym świecie, jak aktor w teatrze, zapoznaj się z fabułą, jak powieści, lub przeżyj emocje sportowe, rywalizując z innymi graczami podczas grania w gry przez Internet.
Intertekstualność gier komputerowych z pewnością odróżnia je od innych dzieł kultury. Jednak podobny argument można wysnuć na rzecz przenikania się konkurencji i sztuki w świecie sportu. Każde wydarzenie sportowe to nie tylko zwycięstwa i porażki. Turnieje, olimpiady i mecze to ważne wydarzenia kulturalne związane z określoną estetyką, muzyką i udziałem kibiców. Trudno więc bez wątpienia stwierdzić, że esport to zupełnie nowa forma uprawiania sportu.