Keep and Share logo     Log In  |  Mobile View  |  Help  
 
Visiting
 
Select a Color
   
 
eSport i gry komputerowe

Creation date: Feb 15, 2022 3:17am     Last modified date: Feb 15, 2022 3:17am   Last visit date: Jul 12, 2024 1:43pm
1 / 20 posts
Feb 15, 2022  ( 1 post )  
2/15/2022
3:17am
Berry Wright (berryrwright)

Warto zauważyć, że gry jako takie są tak stare, jak sama cywilizacja ludzka. Na przykład w dobrze mi znane szachy grano na terenie współczesnej Persji już w VI wieku. Jeśli chodzi o podstawowe zasady określające, czy coś jest grą, może być nam trudno odróżnić monopolistyczną grę planszową, grę w piłkę nożną i Starcraft World Cup, a także automaty barowe https://www.turek.net.pl/rozmaitosci/31339-jak-gry-staly-sie-spolecznym-kolem-ratunkowym

Wszystkie podane przykłady mają dobrze zdefiniowane, arbitralne zasady i pozwalają graczom rywalizować ze sobą w dyscyplinie, która pozwala obiektywnie określić, kto wygrywa, a kto przegrywa, a dokładnie tego chcą miłośnicy sportowych emocji.

 

Oczywiście nie wszystkie gry komputerowe spełniają wymagania pełnoprawnej dyscypliny sportowej, w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Branża gier komputerowych jest dość trudna do zdefiniowania i łączy w sobie wszystkie inne elementy popularnych mediów. Gry pozwalają nam wsłuchać się w ścieżkę dźwiękową, a to często cecha sama w sobie, cieszyć się atmosferą i oprawą graficzną, w wielu przypadkach kinową, odgrywać rolę w wirtualnym świecie, jak aktor w teatrze, zapoznaj się z fabułą, jak powieści, lub przeżyj emocje sportowe, rywalizując z innymi graczami podczas grania w gry przez Internet.

Intertekstualność gier komputerowych z pewnością odróżnia je od innych dzieł kultury. Jednak podobny argument można wysnuć na rzecz przenikania się konkurencji i sztuki w świecie sportu. Każde wydarzenie sportowe to nie tylko zwycięstwa i porażki. Turnieje, olimpiady i mecze to ważne wydarzenia kulturalne związane z określoną estetyką, muzyką i udziałem kibiców. Trudno więc bez wątpienia stwierdzić, że esport to zupełnie nowa forma uprawiania sportu.